Wśród 19 katolickich kapłanów i braci, którzy zostali zamordowani 9 lipca 1572 roku przez kalwinów w Holandii, jest 11 franciszkanów. Są to:
Kapłani: Antoni z Hoornaert, Antoni z Weert (ur. 1523), Franciszek Roye z Brukseli (ur. 1522), Gotfryd z Melveren (ur. 1512), Hieronim z Weert (ur. 1522) - proboszcz w Goirle, Mikołaj Pick (ur. 1534) - gwardian w Gorkum, Nikazjusz Jonson z Heeze (ur. 1522), Teodoryk Endem z Amersfoort (ur. ok. 1499/1502) - kapelan sióstr, Willad z Danii (ur. 1482)
Bracia zakonni: Korneliusz Wijk z Dorestat (ur. 1548), Piotr z Asche (ur. 1530).
W II połowie XVI wieku Kościół katolicki w wielu krajach Europy doświadczał prześladowań ze strony zwolenników Marcina Lutra i Jana Kalwina. Tysiące katolików oddawało życie w obronie Kościoła, papieża i dogmatów wiary. Ruch protestancki ogarnął sporą część Holandii, walkę o wpływy wywalczyli kalwini, zwani gezami, występowali przeciwko katolikom, widząc w nich najeźdźców i śmiertelnych wrogów. W pierwszej połowie 1572 r. gezowie zdobyli miasta Brielle, Vlissingen, Dordrecht i Gorcum. Po odbiciu Gorcum najpierw uwięzili pracujących tam franciszkanów, następnie również czterech księży diecezjalnych z Gorcum, dwóch norbertanów, dominikanina o. Jana z Kolonii i augustianina o. Jana Lenartza. Po torturach zostali przewiezieni do Brielle. Po drodze, za opłatą pokazywano ich tłumom, które stały przy trakcie. W Brielle urządzono przesłuchanie. Próbowano wymusić na więźniach odstępstwo od wiary w prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii i prymat papieża w Kościele. Wstawiali się za nimi mieszkańcy Gorcum. Proszono o interwencję księcia Wilhelma Orańskiego, który nakazał uwolnienie księży i zakonników. Pomimo tego Willem II van der Marck, przywódca gezów, kazał wszystkich zatrzymanych powiesić. Mordu dokonano 9 lipca, egzekucja trwała kilka godzin w spichlerzu przy klasztorze św. Elżbiety, należącym dawniej do augustianów. Ciała powieszonych zostały później poćwiartowane. W nocy z 10 na 11 lipca wrzucono je do dwóch wykopanych dołów i zasypano.
W 1616 r., w czasie krótkotrwałego rozejmu, ciała męczenników potajemnie odkopano i dwa lata później przewieziono do Brukseli. Tam też, w klasztorze franciszkańskim, większość ich relikwii przechowywano do XIX w., do czasu gdy klasztor zburzono, a na miejscu zbudowano budynek giełdy. Szczątki męczenników, umieszczone w miedzianym relikwiarzu przeniesiono do kościoła św. Mikołaja w Brukseli.
Męczennicy z Gorcum zostali beatyfikowani w Rzymie przez papieża Klemensa X, 24 listopada 1675 r. Kanonizacji dokonał papież bł. Pius IX 29 czerwca 1865 r.