Strona główna
                                       
KALENDARZ

9 lipca - Św. Męczennicy z Chin (I, II, III)

Wśród kanonizowanych 1 października 2000 roku przez Jana Pawła II 120 męczenników chińskich jest grupa 29 franciszkanów beatyfikowanych 24 listopada 1946 roku przez papieża Pio XII. Są to trzej włoscy biskupi, czterej kapłani, siedem sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi oraz piętnastu franciszkanów świeckich.
Biskupi:
Grzegorz Grassi (1833-1900) – wikariusz apostolski w północnej prowincji Szensi, aresztowano go w jego rezydencji, a potem skazano na śmierć.
Antonin Fantosati (1842-1900) – wikariusz apostolski w południowym Hunanie - wracał wraz z ojcem Gambaro i czteroma chrześcijaninami łodzią z San-mu-czao, gdzie odnowiali kaplicę zniszczoną przez pogan, w pobliżu miasta Hengyang dowiedział się o śmierci br. Cesidio Giacomantonio oraz o zniszczeniu kościoła i sierocińca. Gdy przypłynęli na miejsce zostali zaatakowani przez kilka łodzi rybackich, bili ich kijami i kamienowali.
Franciszek Fogolla (1839-1900) - przed śmiercią powiedział: "Nigdy i nikomu nie uczyniłem nic złego. Przeciwnie, czyniłem zawsze dobro wszystkim".
Kapłani:
Eliasz Facchini - przełożony i mistrz nowicjatu w klasztorze franciszkanów założonym przez ojca Grassi.
Teodoryk Balat – Francuz, nauczyciel w niższym seminarium, mistrz nowicjatu, kapelan sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi i kapelan sierocińca, raniono go mieczami, a później odcięto mu głowę.
Jan z Triory (1760-1816) - włoski franciszkanin obserwant, pracował 16 lat jako misjonarz w prowincjach Shanxi i Hunan. W tym czasie ochrzcił ponad 7000 osób. W końcu władze zakazały nauczania katechizmu i został aresztowany. W więzieniu przebywał 7 miesięcy, ponieważ odmówił podeptania krzyża został skazany na śmierć, po ciężkich torturach stracony przez uduszenie.
Józef Maria Gambaro - ukamienowany wraz z bp Fantosatim.
Cezydiusz Giacomantonio - zatrzymany w kościele w Hengzhou w chińskiej prowincji Hunan, gdzie usiłował ukryć przed profanacją Najświętszy Sakrament. Był bity i raniony kijami i lancami, po czym zawinięto go w koc, oblano benzyną i spalono.
Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi:
Maria Hermina od Jezusa (Irma Grivot), Maria od Pokoju (Marianna Giuliani), Maria Klara (Clelia Nanetti), Maria od Bożego Narodzenia (Jeanne-Marie Kerguin), Maria od św. Justyna (Anne-Françoise Moreau), Maria Adolfina (Anna Catharina Dierkx), Maria Amandyna (Maria-Paulina Jeuris)
Franciszkanie świeccy: wśród nich seminarzyści: Filip Zhang Zhihe, Jan Wang Rui, Jan Zhang Huan, Jan Zhang Jingguang, Patryk Dong Bodi, katecheci: Szymon Qin Chunfu, Piotr Wu Anbang oraz inni: Andrzej Bauer, Franciszek Zhang Rong, Mateusz Feng De, Tomasz Shen Jihe, Piotr Zhang Banniu, Szymon Chen Ximan

Pierwsi franciszkanie dotarli do Chin już w XIII w. Misja zaczęła się rozwijać, jednak na skutek braku rodzimych powołań i prześladowań, jakie wybuchły za panowania dynastii Ming, w roku 1410 metropolia w Pekinie przestała istnieć. Ponownie misje w tym kraju rozwinęły się od XVI w., chociaż w niektórych okresach i regionach Kościół nadal był prześladowany. Na początku XX wieku w Chinach żyło ponad 700 tys. katolików. Prześladowania na dużą skalę miały miejsce podczas powstania bokserów, tajnego stowarzyszenia o nazwie „Pięść w imię sprawiedliwości i pokoju”. W czasie powstania zamordowano ponad trzystu braci i sióstr - naśladowców św. Franciszka z Asyżu, z tego grona dwadzieścia dziewięć osób zostało wyniesionych do chwały ołtarzy.

wstecz
Copyright © 2014-2025 WiT